Budowa komputera – z czego się składa komputer stacjonarny?

Technologia w dzisiejszych czasach poszła zdecydowanie do przodu. Już chyba wszyscy korzystają z komputera, żeby surfować po internecie, grać lub też pracować. Dla większości osób komputer może być czarną magią, a zwłaszcza pod względem tego, co znajduję się w samym środku komputera. Mało zainteresowane osoby raczej w życiu nie połapałyby się co w środku się znajduje.

Z czego więc składa się komputer stacjonarny?

-płyta główna – łączy wszystkie podzespoły. Cechą płyty jest podstawa procesora.

-procesor – to tak zwany mózg komputera, jest głównym układem scalonym w komputerze i to on ma za zadanie
czuwać nad koordynacją podzespołów. Procesor dysponuje kilkoma rdzeniami i każdy ma swoje zadanie.
Procesor nie polega tylko na wydajności, ale i również na taktowaniu, pamięci podręcznej czy architekturze. Warto dodać, że procesor jest ważny w komputerach do pracy – dlatego zanim kupisz komputer biurowy, wejdź na www.nafirme.pl i sprawdź jaki powinien być komputer do pracy.

-pamięć RAM – ma za zadanie przechowywać wszystkie informacje o wszystkich uruchomionych aplikacjach i o wyniku ich pracy. Pojemność pamięci na bardzo duże znaczenie w zastosowaniu ilości generowanych danych np kilkudziesięciu GB. Są dwie generacje modułu pamięci: stare DDR3 i nowe DDR4.

-karta graficzna – na pewno jest najważniejszym elementem do gier, odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu. Ważnym elementem karty są wyjścia wideo, do którego podłączymy monitor. Karta komunikuje się z komputerem za pomocą złącza PCI-Express x16. Dostępne są  dwie serie kart – są to AMD Radeon i Nvidia GeForce.

-Dysk twardy – ma za zadanie przechowywać wszystkie dane np. od systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji i dokumentów, plików, programów, a także filmów, zdjęć i muzyki. Dysk powinien cechować się dużą pojemnością, ponieważ od tego zależy ile będziesz mógł na nim zmieścić wszystkich zgromadzonych informacji

Są dwa rodzaje dysków:

-dysk SSD – oferuje on nawet kilkukrotnie wyższą wydajność i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
-dysk HHD – dane zapisywane są na talerzach magnetycznych, no i mają dużą pojemność.

-zasilacz – dostarcza energii do podzespołów i zabezpiecza je przed awariami sieci elektrycznej.

Te wszystkie elementy montowane są w obudowie komputera, gdzie w tych wszystkich elementach budowy komputera musi się jeszcze znaleźć miejsce na wentylator. Ponadto pamiętajmy, że oprócz tego wszystkiego do komputera możemy jeszcze podłączyć monitor, klawiaturę oraz myszkę czy też drukarkę.

Poprzedni post Wybór komputera dla dziecka
laptop Następny post Laptop poleasingowy – jak wybrać?