Technologia w dzisiejszych czasach poszła zdecydowanie do przodu. Już chyba wszyscy korzystają z komputera, żeby surfować po internecie, grać lub też pracować. Dla większości osób komputer może być czarną magią, a zwłaszcza pod względem tego, co znajduję się w samym środku komputera. Mało zainteresowane osoby raczej w życiu nie połapałyby się co w środku się znajduje.
Z czego więc składa się komputer stacjonarny?
-płyta główna – łączy wszystkie podzespoły. Cechą płyty jest podstawa procesora.
-procesor – to tak zwany mózg komputera, jest głównym układem scalonym w komputerze i to on ma za zadanie
czuwać nad koordynacją podzespołów. Procesor dysponuje kilkoma rdzeniami i każdy ma swoje zadanie.
Procesor nie polega tylko na wydajności, ale i również na taktowaniu, pamięci podręcznej czy architekturze. Warto dodać, że procesor jest ważny w komputerach do pracy – dlatego zanim kupisz komputer biurowy, wejdź na www.nafirme.pl i sprawdź jaki powinien być komputer do pracy.
-pamięć RAM – ma za zadanie przechowywać wszystkie informacje o wszystkich uruchomionych aplikacjach i o wyniku ich pracy. Pojemność pamięci na bardzo duże znaczenie w zastosowaniu ilości generowanych danych np kilkudziesięciu GB. Są dwie generacje modułu pamięci: stare DDR3 i nowe DDR4.
-karta graficzna – na pewno jest najważniejszym elementem do gier, odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu. Ważnym elementem karty są wyjścia wideo, do którego podłączymy monitor. Karta komunikuje się z komputerem za pomocą złącza PCI-Express x16. Dostępne są dwie serie kart – są to AMD Radeon i Nvidia GeForce.
-Dysk twardy – ma za zadanie przechowywać wszystkie dane np. od systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji i dokumentów, plików, programów, a także filmów, zdjęć i muzyki. Dysk powinien cechować się dużą pojemnością, ponieważ od tego zależy ile będziesz mógł na nim zmieścić wszystkich zgromadzonych informacji
Są dwa rodzaje dysków:
-dysk SSD – oferuje on nawet kilkukrotnie wyższą wydajność i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
-dysk HHD – dane zapisywane są na talerzach magnetycznych, no i mają dużą pojemność.
-zasilacz – dostarcza energii do podzespołów i zabezpiecza je przed awariami sieci elektrycznej.
Te wszystkie elementy montowane są w obudowie komputera, gdzie w tych wszystkich elementach budowy komputera musi się jeszcze znaleźć miejsce na wentylator. Ponadto pamiętajmy, że oprócz tego wszystkiego do komputera możemy jeszcze podłączyć monitor, klawiaturę oraz myszkę czy też drukarkę.